Strona główna Komiksy Ciekawostki Czy Batman jest tak szalony jak Joker?

Czy Batman jest tak szalony jak Joker?

Aby zrozumieć prawdziwą dynamikę pomiędzy Jokerem a Batmanem, musicie pojąć, że oboje zostali zrodzeni z tej samej rzeczy: tragedii. Jeśli przeczytacie komiks napisany przez Alana Moore’a – The Killing Joke – dowiecie się, że los potraktował go tak samo jak nietoperza: okrutnie. Część osób może się nawet kłócić, że Joker miał gorzej. 

Oglądanie na własne oczy śmierci obojga rodziców, szczególnie w bardzo młodym wieku jest bez dwóch zdań tragedią. Jednak według niektórych śmierć żony będącej w ciąży, a następnie kąpiel w kwasie, który zostawia blizny na całe życie jest czymś o wiele gorszym. Mimo tego, że oboje zostali ukształtowani przez tragedię większość osób sądzi, że zupełnie się różnią. Yin do Yang. 

Batman jest tak samo delikatny i mentalnie niezrównoważony jak Joker. Ma równie wiele zabawek a „przebieranki” sprawiają mu przyjemność. Po prostu walczy po stronie dobra. 

Żółty Batman?

Jest to jeden z momentów w którym widzimy bardziej wyluzowanego Batmana, co jest naprawdę fajne ale można tu również dostrzec jego ciemniejszą bardziej socjopatyczną stronę. 

Wiecie, że moc Zielonych Latarni nie działa na nic żółtego? Jeśli jesteście obeznani w tych tematach to tak, wiecie. Batman również wiedział. A więc kiedy Zielona Latarnia chciał „porozmawiać” z nim o jego wątpliwych metodach zwalczania przestępczości, mianowicie o wykorzystywaniu Robina, młodego chłopca do pomocy. Nietoperz postanowił zastosować pewne środki ostrożności gdyby sytuacja wymknęła mu się spod kontroli. Pomalował więc cały pokój wraz ze sobą na żółto po czym spokojnie usiadł popijając lemoniadę.

– Myślisz, że dlaczego przebieram się za cholernego NIETOPERZA? Chcę straszyć ludzi na śmierć! Mają was – nudziarzy do zapewniania ich, że świat jest pięknym, bezpiecznym miejscem. A więc zostawiam tobie i twojemu oddziałowi radzenie sobie z tymi wszystkimi owadopodobnymi potworami, ja poluję na uliczne robactwo: gwałcicieli, morderców, złodziei – takich jak oni trzeba przerazić.
– Możesz przestać się wywyższać? Wszyscy jesteśmy tu by pomagać ludziom, jasne, polujesz na okropne osoby, w porządku. Jednak twoje metody są odrażające. Większość twoich ofiar, tak – właśnie tak ich nazywam – ofiarami, ląduje w szpitalu zamiast w więzieniu. Za każdym razem gdy się odwracam słyszę, że łamiesz czyjąś kość udową albo roztrzaskujesz szczękę gliniarzowi.
– Hal, zerknąłeś może ostatnio na wskaźnik przestępczości w Gotham? Nie mówię o tych wszystkich korporacjach, nimi się jeszcze nie zajmuję, ale ulice są bezpieczniejsze. Nawet od gliniarzy.

Nie zrozumcie mnie źle, może i nie był to moment czystego szaleństwa, ale ale pomysłowości i dalekowzroczności. Była to również chwila kiedy Justice League zrozumiało, że Batman nie jest osobą z którą można zadzierać i być może jest bardziej wyrachowany niż sądzili. Jak na gościa bez żadnych supermocy genialnie poradził sobie z Ligą Sprawiedliwości. 

Zacząłem od „żółtego Batmana” aby pokazać jak mało interesuje go to co dzieje się z osobami, które pokonał. 

Batman śmiejący się w The Killing Joke

Rozumiem, że głównym celem historii napisanej przez Moore’a było pokazanie, że najbardziej ekstremalne sytuacje mogą złamać najsłabszych z nas. Jednak gdzieś podczas czytania dociera do nas fakt, że czasem nawet najmniej znaczące rzeczy doprowadzają najsilniejszych z nas na skraj wytrzymałości. Cały komiks jest wypełniony szalonymi i zapadającymi w pamięć momentami, które będą kanonem, ale to ostatnia scena jest najbardziej niepokojąca. 

Po tym jak Joker doznał najgorszego dnia w swoim życiu jego zdrowie psychiczne ulega zniszczeniu, widzimy go odchodzącego w ciemność.

 

All it takes is one bad day to reduce the sanest man alive to lunacy.

Po tej scenie, Joker najpierw robi to:

Joker paraliżujący Barbarę Gordon jest w komiksach jednym z najbardziej mrożących krew w żyłach momentów.

A następnie to:

Ta wersja Jokera zdecydowanie jest jedną z najbardziej przerażających.

A więc Joker paraliżuje Barbarę Gordon strzałem w kręgosłup, a następnie porywa jej ojca, komisarza i wysyła go do domu zabaw doprowadzając go do szaleństwa zmuszając go do oglądania zdjęć córki leżącej nago w kałuży krwi.

Gdy dobrniecie do końca historii będzie wiedzieli, że z komisarzem wszystko jest w porządku – udało mu się jakoś przetrwać tę sytuację, Barbara żyje choć okaleczona a Joker został złapany.

Przewińmy pare kartek i zatrzymajmy się w momencie gdy Batman wraz z Jokerem czekając na gliny stoją i śmieją się na dachu.

Joker opowiada żart, z którego Batman najpierw delikatnie lecz później bardzo głośno się śmieje. Rozbawienie szybko staje się zaraźliwe i śmiech Jokera wtóruje nietoperzowi. Stoją tak razem w deszczu i śmieją się do rozpuku. Pamiętajcie, że gość z którym tak miło spędza się Batmanowi czas godzinę wcześniej okaleczył jedną z najbliższych mu osób, a drugą niemal doprowadził do szaleństwa. Jednak mimo wszystko nietoperz stoi i maniakalnie śmieje się z jego żartu.


Ta scena dobitnie pokazuje, że Joker złamał Batmana. Nietoperz śmieje się ponieważ wie, że on również jest szalony a Joker wreszcie cieszy się z wygranej. Niektórzy jednak sądząc po tym jak wygląda ostatnia scena uważają, że Joker zostaje uduszony przez Batmana. Nie istotne, która opcja Ci bardziej pasuje – Joker wygrywa.

Batman celowo przyjmuje dawkę szalonego gazu Jokera

The Man Who Laughs jest niesamowitą historią, która pokazuje jak szalony może być Nietoperz. Pozwala on sobie na zatrucie się toksynami Jokera z nadzieją, że będzie mógł przetestować na sobie antidotum zwalczające ich efekty. Jednak nie będzie wiedział, że ono działa dopóki go na sobie nie przetestuje, a nie może go wypróbować jeśli najpierw nie zostanie zatruty.

Ten człowiek chętnie przyjął chemikalia, wiedząc, że nawet jeśli przeżyje to prawdopodobnie już nigdy nie będzie taki sam. Poniżej możecie zobaczyć co się z nim działo, gdy toksyna zaczęła być troszeczkę silniejsza niż Bruce.

– Na szczęście Gordon z zespołem pilnuje sędzi, ponieważ to co zaplanowałem mogłoby nie wypalić w otoczeniu kogoś takiego jak on. Muszę uciec od tych glin. Cokolwiek zamierza Joker, czy rzeczywiście zamierza zaatakować Bruce’a Wayne i sędziego Lake’a czy może jesteśmy tylko dywersją… Batman musi być wolny aby działać. Sprawić mogę to jedynie w jeden sposób…
– Tak, tutaj czysto. Wayne ma się dobrze, oczywiście nie mówiąc o głupim gadaniu bogaczy…
– Heh heh heh heh…
– Uh, zaczekaj kapitanie… Możemy mieć problem…

Przez jedną chwilę Batman i Joker w pewnym sensie byli tą samą osobą.

Wyobraźcie sobie człowieka przyjmującego sto dawek najgorszego kwasu w jednej chwili, samo na język nasuwa się słowo: szalony.

Inne szalone chwile:

Year One: Jest tam wiele scen, jednak chwila w której Nietoperz postanawia spowodować wypadek samochody tylko po to aby wydostać się z radiowozu pokazuje jak wiele krzywdy jest on w stanie wyrządzić.

The Dark Knight Returns: Od rozbicia kości zmutowanego przywódcy, po zabicie Supermana (i jednocześnie śmierć) ta wersja Batmana udowadnia, że jest najbardziej szaloną i niestabilną, ale także najbardziej niesamowitą, spośród wszystkich.

Final Crisis: Batman łamie swoją najważniejszą zasadę i strzela by zabić. Tylko, że strzela do Darkseida, co go tylko bardziej rozwściecza. Jednak ta chwila pokazuje, że Bruce Wayne jest szalony i jest w stanie posunąć się do wszystkiego.

Radek Matuszewskihttps://animatuszewsky.pl/
Naprawdę to czytasz? No cóż, twoja decyzja. Kocham seriale a dzień bez ciekawostek z komiksów Marvela lub DC to dzień stracony, ale spanko przede wszystkim.

Najnowsze

Go Bears DUO – Czarna Porzeczka + Liczi – PREMIX – RECENZJA

Sprzęt: Profile Unity RTA – nexMesh 0.13 Ohm, wata od Wotofo. ETYKIETA Etykieta jest dwukolorowa, estetyczna i miła dla oka. Jej kolor odpowiada zastosowanym aromatom - czyli...

Dillon’s FRESH QLR – COLD’MATE – Premix – RECENZJA

Sprzęt: Profile Unity RTA – nexMesh 0.13 Ohm, wata od Wotofo. ETYKIETA Podobnie jak w poprzednio recenzowanych przeze mnie premiksach z tej serii - (LIME’UP, TI'NERGY) etykieta...

Dillon’s FRESH QLR – TI’NERGY – Premix – RECENZJA

  Sprzęt: Profile Unity RTA – nexMesh 0.13 Ohm, wata od Wotofo. ETYKIETA Podobnie jak w poprzednio recenzowanym przeze mnie premiksie (LIME'UP) etykieta jest szalona i ciężka do...

Dillon’s FRESH QLR – LIME’UP! – PREMIX RECENZJA

Sprzęt: Profile Unity RTA – nexMesh 0.13 Ohm, wata od Wotofo. ETYKIETA Kolory etykiety nawiązują do smaku - przeplatająca się żółć z zielenią jest nawiązaniem do lemoniady...

Popularne